wtorek, 6 sierpnia 2019

Postrzeganie piękna, a poczucie własnej tożsamości/ Perception of beauty in the sense of own identity.

Do tego wpisu zainspirował mnie filmik Oon Shu An singapurskiej aktorki i prezenterki.Znam ją z internetowego programu Tried and Tested z kanału Clicknetwork. Zawsze wydawała się tak pogodna, jej recenzje pożyteczne,a cały sposób prowadzenia programu zabawny. Przez przypadek odkryłam,że prowadzi osobny bardziej prywatny kanał i tak obejrzałam filmik o tytule "5minute magic routine #unicronmoment ep6" który sugerował,że będzie to typowy filmik z codziennym makijażem.

I was so inspired to make this post after I watched video by Oon Shu An an singapur actor and television star. I know her from internet yt series call "Tried and tested".She always seems to be so cheerful and happy. I really enjoy that series. I found out she have her own more personal channel and I thought that it's just a beauty routine video but it is so much more than that. (the rest of the english post in the end)


I choć maluje się na nim, jest czymś o wiele głębszym. Oon Shu mówi w nim jak standardy 'piękna' wpływają na nas jako ludzi, jak postrzegamy siebie przez pryzmat tego co jest nam wkładane do głów od maleńkości.

Opowiada w nim skróconą historię modelki Alek Wek z Sudanu która odniosła ogromny globalny sukces. Gdy była pytana o to czy od zawsze była piękna zawsze odpowiadała,że owszem co powtarzała jej mama. I wierzyła w to i te słowa stały się dla niej faktem. Mogło to wynikać też z tego,że w jej otoczeniu gdy dorastała nie było mediów,a toczyła się wojna.

Opowiada w nim przede wszystkim swoją historię z postrzeganiem piękna, jak widziała siebie będąc dzieckiem gdy była po prostu szczęśliwa, pewna siebie nie myślała o tym jak wygląda  zanim nauczyła się '"jak wyglądać dobrze"i szczerze tęskni za tym i nie wie gdzie to zgubiła, nastolatką- nie była zadowolona z siebie i nie była to burza hormonów,a słowa jej mamy,że nie jest za piękna i tak też zaczęła o sobie myśleć, licealistką kiedy nie umiała się malować,ale spędzała dużo czasu z przyjaciółmi i cieszyła się życiem, studentką gdzie studiowała aktorstwo i bawiła się z przyjaciółmi, początkującą aktorką gdzie ludzie którzy mieli jej pomóc sugerowali niekończące się zmiany w jej wyglądzie, dając uszczypliwe komentarze w jej kierunku "nie możesz śmieć się w ten sposób bo widać ci zmarszczki", "czy zamierzasz schudnąć?" w końcu ktoś powiedział jej "pracujesz w biznesie gdzie sprzedaje się fantazję nikt nie zapłaci by popatrzeć na twoje krzywe zęby" stwierdzenie samej Oon Shu :"są ci którzy nie pasują do foremki i są celebrowani na całym świecie,ale w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę,że aby zdobyć pracę czy być traktowanym poważnie musisz wyglądać /mówić w taki ,a nie inny sposób."
Mówi o sobie w teraźniejszym momencie (filmik pochodzi z 2014 roku),że nigdy nie była tak bardzo niepewna swojego wyglądu, każdego dnia myśli o tym by zrobić jakaś trwałą zmianę plastyczną w swoim ciele bo może to pomoże jej karierze,co ją zatrzymuje? Fakt,że nie jest pewna czy to rozwiąże te rozważania bo wie,że jeśli 'poprawi' jedno będzie coś następnego z czego nie będzie zadowolona ponieważ to co myślimy o sobie jest NAUCZONE ,uwarunkowane ,że bierzemy jedną część siebie zmieniamy ją i  możemy to robić w nieskończoność". Mówi o sytuacji gdzie podeszła do niej nieznajoma dziewczyna i pochwaliła jej wygląd na co i ona dała jej swój, dziewczyna pokręciła głową ,że nie jest piękna,a była, niestety szczerze wierzyła ,że tak nie jest i Oo Shu czuła i rozumiała jej zawstydzenie i ból z doświadczenia. Jakie jest na to lekarstwo? Nie znała odpowiedzi, Oo shu przyznała,że nie wie czym jest self love ,ale chce to odkryć. I to co naprawdę czyni nas pięknymi jest nasza osobność,bycie sobą.

Ten filmik uświadomił mi jak wiele osób w tym kobiet zmaga się z tym,że czuje się nie wystarczająca. Zarówno jeśli chodzi o ich wygląd jak i w innych kwestiach. Jak wysokie nieosiągalne urodowe beauty standardy na całym świecie obniżają pewność siebie zamiast ją podwyższać. W każdym kraju co innego jest uważane za atut kobiecości, ale można to w większym uproszczeniu skrócić do: szczupła, wysoka, z pokaźnym biustem, cerą bez skazy, małym nosie, wydatnymi ustami, dużymi oczami. Co z celebracją tego,że każdy z nas jest inny i to jest piękne,że nie pasujemy do tej samej formy. Dlaczego nie to jest na pierwszych stronach gazet? Bo to nie przynosi tak wielkiej gotówki, co jest okropnie przykre.

"Nie rodzimy się wiedząc jak szacować nasz wygląd" Oo Shu An
Właśnie te lukę wypełniają media, szmatławce, telewizja, społeczeństwo nakarmione tym po brzegi, widzimy idoli nastolatek którzy na ekranie telewizora wyglądają nieskazitelnie jednak po latach przyznają,że wcale tak się nie czuli i byli niepewni swojego wyglądu.  A dzieci patrząc na nich zaczynają wzajemnie się porównywać i w ten sposób rodzą się ich pierwsze kompleksy. Jeden absurd goni drugi.

Anoreksja, bulimia jest następną konsekwencją władzy mediów nad postrzeganiem swojego ciała.
W pop kulturze powstało kilka piosenek które poruszają te kwestię m.in
beyonce - pretty hurts , 2ne1-ugly, pink - f*ckin perfect,







Słowa Oo Shu An o tym,że to co myślimy o sobie jest nauczone naprawdę mnie poruszyły bo to prawda,tyle,że nikt nas tego nie uczy,a  z tego wynika cała reszta. Termin self love poznałam w zeszłym roku w wieku 22 lat. Przez ten czas nie miałam pojęcia o tym,że to istnieje i jest kluczem do celebrowania w byciu sobą. Ten wpis jest początkiem serii której chcę poświęcić czas na blogu zarówno dla siebie i dla was. Mam nadzieję,że pomoże i wam.

English version:

This video of Oo Shu Ann prove me how many georgeus people have a problem with their own look and how many of them feel their not enought for work/partner etc. How high beauty standards low people self esteem. What about celebrating who we are? That everyone is diffrent and that's beautiful? Becuase that's not give the same amount od money and that is fucking sad.

"We are not born knowing how to evaluate our looks" aut.Oo Shu An
And that's how media enters in our lives: magazine covers, tv shows, music videos were your idol looks flawless and you start to compare yourself to them or to others and that's when your first complex is born.But then years later you found out that your child idol wasn't so perfect that he struggled with self image.
Anorexia, bulimia is other consequences of the power of the media beaudty standards in terms of how poeple view theier own body. In pop culture there are some songs and music videos that shown this brutal truth (up there)

Words of Oo Shu Ann really touched me that what we think about ourselves is learned. but nobody teach us about it we take it from the media and that's one of the worst option out there Last year of the age of 22 I found out the term: self love I'm still learning what it means and I'm be honored if you wanna be in this adventure with me. I hope it helps both sides.

1 komentarz:

  1. a propo pink to ostatnio bylo glosno o jej koncercie w PL, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń